Tutaj nasi Seniorzy podzielą się z nami jak zadbać o rośliny, ogród i wszystko co wydaje ziemia.

Pelargonie

Pelargonie to jedne z najpopularniejszych roślin uprawianych na balkonach i tarasach. Podpowiadamy jak pielęgnować pelargonie w sezonie, aby długo cieszyły nas pięknymi kwiatami.

 

Odpowiednio pielęgnowane pelargonie odwdzięczą się długim i obfitym kwitnieniem. Jak należy dbać o pelargonie uprawiane na balkonach i tarasach?


Na balkonach czy tarasach uprawia się kilka gatunków pelargonii – najpopularniejsze z nich to:

Choć różnią się one wyglądem, (pokrojem, kształtem liści i kwiatów), zwykle mają zbliżone wymagania i potrzebują podobnych zabiegów pielęgnacyjnych podczas sezonu. Najbardziej wrażliwa z wymienionych gatunków jest pelargonia wielkokwiatowa.

Wymagania pelargonii

Pelargonie najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych, dlatego są dobrą dekoracją balkonów i tarasów o wystawie południowej. Niemniej jednak to gatunki tolerancyjne, które poradzą sobie także w półcieniu (poza odmianami o wielobarwnych liściach). W sezonie należy chronić pelargonie przed silnymi wiatrami, ponieważ mogą one powodować łamanie pędów. Optymalnym podłożem dla pelargonii jest ziemia przepuszczalna i próchnicza (może być to podłoże torfowe). Rośliny potrzebują stosunkowo dużych pojemników (o średnicy 20–25 cm). Jeśli natomiast uprawia się je w skrzyniach balkonowych, nie należy sadzić ich zbyt gęsto.

Uprawa pelargonii w pojemnikach

 

Zakupione (lub wcześniej wyprodukowane samodzielnie z nasion wysianych w skrzyniach) sadzonki pelargonii należy przesadzić do większych pojemników. Warto zadbać o wysypanie na dnie warstwy drenażowej (np. z keramzytu, potłuczonej cegły, żwiru lub kamieni).
Z zabiegów pielęgnacyjnych w sezonie najważniejsze jest regularne i obfite podlewanie roślin (w ciepłe dni na południowych wystawach należy robić to codziennie, a nawet dwa razy dziennie). Pelargonie warto także nawozić, najlepiej raz na 1–2 tygodnie. Odpowiednie będą specjalistyczne nawozy dla pelargonii lub nawozy dla roślin kwitnących. Usuwanie przekwitłych kwiatostanów wydłuża kwitnienie.
Niektóre gatunki pelargonii (np. pelargonia pachnąca) skutecznie odstraszają insekty (np. komary). Co pewien czas zaleca się sprawdzić, czy rośliny nie są atakowane przez szkodniki.

Justyna